Książka

Dziennik Anny Kahan. Siedlce 1914-­1916 to przede wszystkim ciekawy sposób na poznanie wielokulturowej historii Siedlec.

Jest to opowieść o siedleckich Żydach, tułaczce w poszukiwaniu bezpiecznej przystani, o codziennych problemach i mocnej lekcji życia jakim było szybkie wejście w świat dorosłych. Dziennik ten, to jedna z dwóch do tej pory wydanych relacji opisujących dzieje Siedlec w okresie pierwszej wojny światowej (...). Nie jest to jednak książka skierowana wyłącznie do siedlczan. Historia Chany jest historią uniwersalną. Dziewczynka opisuje rzeczywistość, z którą musi się zmierzyć.

Sytuacje, w których pojawią się: strach, głód, bieda oraz niepewność co do przyszłości. Podobne przeżycia stały się udziałem wielu jej rówieśników z różnych zakątków ogarniętego wojną kraju. Mimo trudnych warunków, Chana ma też swoje nastoletnie marzenia i problemy. W swoim dzienniku opisuje relacje z rówieśnikami, opowiada o dziewczęcych przyjaźniach i pierwszych doświadczeniach w relacjach z chłopcami. Dzieli się swoimi przemyśleniami związanymi z niewytłumaczalnym wojennym okrucieństwem, z bezsensem samych walk, z ludzkimi zachowaniami, które często tak trudno zrozumieć, małostkowością, egoizmem, niesprawiedliwością.

Prace nad przekładem Dziennika Anny Kahan. Siedlce 1914-­1916 trwały kilka lat. Oprócz dziennika nastoletniej Chany, polskie wydanie zawiera dwa teksty, które do tej pory nie były publikowane. Pierwszy z nich to wspomnienia autorki z lat 1916­-1922, zatytułowane Moje pierwsze sześć lat w Ameryce. Anna dzieli się swoimi doświadczeniami z pobytu w kraju swoich marzeń, konfrontuje wyobrażenia z rzeczywistością (...). Drugim tekstem jest opowiadanie Moi rodzice uciekli z domu w dwa miesiące po ślubie. Anna Kahan miała dziewięćdziesiąt lat, gdy podyktowała je swojej opiekunce z Domu Opieki. Opowiadanie to, jak nietrudno się domyślić, to historia Abrahama i Rojzy, rodziców Chany i początków ich związku.

(...). Zarówno wspomnienia z dziennika jaki i opowiadania świetnie się uzupełniają, stanowiąc źródło wiedzy o losach Żydów nie tylko z czasów wojny, ale także emigracji, najpierw z perspektywy dziecka później już jako dorosłej kobiety, kogoś kto nie zna jeszcze przyszłości i kogoś kto dokonuje już pewnego podsumowania.

Fragmenty recenzji z bloga:  

Przejdź do bloga

Książkę można kupić w sklepie internetowym stowarzyszenia tutajteraz:

Przejdź do sklepu

70

1 Comment Add Yours