1. Magistrat

[Zapraszamy na wycieczkę]

Przemierzając Siedlce śladami nastoletniej Anny Kahan wrócimy w lata drugiej dekady XX wieku. Spacerując będziemy poznawali ówczesną wielokulturowość miasta, w którym żyli obok siebie chrześcijanie i Żydzi, a obok nich – może mniej zauważalna – grupa prawosławnych. Młoda pamiętnikarka opowie nam o bolączkach swojej społeczności, własnych i rodzinnych dylematach, ale także o radościach dnia powszedniego. Poznamy jej dom, spacerowy trakt, który przemierzała ze znajomymi i miejsca, do których chadzano by zaznać rozrywki intelektualnej.

Anna oprowadzi nas także po samym mieście, pokaże nam topografię i kilka ważnych dla miasta budynków – przypomnimy ich historię, przeznaczenie i zawikłane losy związanych z nimi ludzi. Podczas wyprawy autorka opowie nam także o dramatycznych wydarzeniach I wojny światowej, o strachu, niepewności i swej trosce o rodzinę.

Siedlce, dziś blisko 80-cio tysięczne miasto, zyska więc wytrawną przewodniczkę – spostrzegawczą i empatyczną – po swej przedwojennej postaci. Dla Anny pewne fakty i były oczywiste, jednak przez blisko 100 lat, które dzielą nas od tych zapisków większość nich zatarła się lub uległa zapomnieniu. Naszym zadaniem jest zatem tylko uzupełnienie tej opowieści o kilka historycznych detali. Niekiedy informacje powtórzą się, wszak pojawiają się w różnych kontekstach, raz będą obszerne, innym razem bardziej stonowane. Mamy nadzieję, że dzięki tym zabiegom wycieczka stanie się pełniejsza. Zapraszamy do zwiedzania Siedlec śladami Anny Kahan...

1. Magistrat
Powrót do strony głównej